06. Cooking Ideas - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Варено вино со мед

Published by in 06. Cooking Ideas · 28/12/2018 09:25:00
Tags: мед;прослава;вареновино;цимет

Благодарение на Римјаните кои уште од 2-от век го користеле како заштита во студените зими, денес овој пијалок е идеален за прослави и забави. Медот на вареното вино му дава дополнителна арома.

Состојки:
750ml црвено вино,
3/4 чаша вода
21 Honeysticks
 или 3/4 чаша мед
15 зрна црн пипер
2 цимет стапчиња за виното, повеќе стапчиња (опционално) за сервирање
Лимон или портокал за сервирање

Подготовка:
Ставете ги виното, водата, циметот, црниот пипер и медот во тенџере. На средна топлина мешајте додека медот не се стопи. Варете околу 45 минути и при тоа внимавајте да не зоврие. Сервирајте со парче портокал или лимон и цимет стапче.
Медени колачиња за Дедо Мраз

Published by in 06. Cooking Ideas · 26/12/2018 11:09:00
Tags: мед;НоваГодина;празници;колачи
Овие медени колачи може да ги правите заедно со Вашите најмили.

Медена баклава

Published by in 06. Cooking Ideas · 24/12/2018 12:30:00
Tags: медбаклаваоревилешницирецептшербет
Се смета дека сегашната форма на баклава низ светот била усовршена во кујните на Топкапи палатата во денешен ден Истанбул (тогаш Константинопол) околу XV век

Bak Kwa a must have snack for Chinese New Year

Published by in 06. Cooking Ideas · 15/2/2018 10:33:00
Tags: chinesenewyear;bakkwa;honey;festive;chinese;recipe;snack;肉干
Bak Kwa is the word for dried meat. Not only it’s soft and juicy, it has this sweet and savory flavor. Also the homemade Bak Kwa is a lot healthier than the commercial version because there is no preservatives and less sodium is used.

Honey Sesame Shrimp

Published by in 06. Cooking Ideas · 30/9/2016 11:52:00
Tags: Singapore;tasty;shrimp;honey;sesame;easy;broccoli
A Delicious 15-min Singaporean Dish

Ракчиња во мед и сусам

Вкусно 15 мин јадење од Сингапур

Australian Honey Joys

Published by in 06. Cooking Ideas · 25/7/2016 13:26:00
Tags: honeychildrenpartyeasycornflakespopular

Австралиски Honey Joys

Published by in 06. Cooking Ideas · 25/7/2016 13:19:00
Tags: житаркиздравовкуснодецазабавамед

Едноставна летна салата од диња, мед и ф'стаци

Оваа сезонска салата е супер-лесна и брзо се подготвува.

Easy “double” honey salad

Published by in 06. Cooking Ideas · 30/6/2016 11:38:00
Tags: melon;salad;tasty;summer;easy;honey;lime;dressing;recipe;pistachios;superfood;
This is an easy to prepare honeydew salad with honey dressing

Walnut and apple-raisin honey cookies

Published by in 06. Cooking Ideas · 14/6/2016 11:16:00
Tags: raisinshoneyoatwalnutcookiesappletastyeasy

Медени колачи со јаболка, ореви и суво грозје

Older posts
Back to content | Back to main menu