Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Кео Mè xửng Виетнамски енергетски десерт со мед

Овој десерт Виетнамците го конзумираат со чај. 
Кикириките се извор на протеини и влакна. Сусамот е извор на здрави масти, протеини, витамин Б, минерали, влакна и антиоксиданти. Овој високо енергетски десерт ќе ви даде екстра енергија потребна за Вашите дневни активности.

Рецепт:
  • Сусам 200 гр
  • 1 лимон
  • 2 лажици скроб
  • Кикирики 500 гр
  • 5 Honeysticks
  • Шеќер 400 гр
  • 1 чаша вода

Подготовка
Сусамот испечете го на сува тава со постојано мешање. Кикириките може да ги испечете во истата тава. Најдобро е да користите кикирики без  лушпа. 
Вo друг сад ставете ги на оган шеќерот и водата, и нека се соединат убаво. Додадете го лимонот, а потоа и кикириките. Скробот измешајте го со 4-5 лажици вода и додадете го во смесата. Нека се вари 8-10 мин. На крај додадете го медот и почекајте 10 мин да се олади смесата.

Премачкајте една правоаголна тепсија со малку масло и покријте го дното со половина од сусамот. Истурете ја смесата со кикирики подеднакво по цела површина на тепсијата. Оставете да се олади 15 мин. И потоа додадете го останатиот дел од сусамот. Кога ќе се олади смесата може да ја исечете на ленти, кои ги замотувате во проѕирна фолија и ги ставате во фрижидер.

Вака оладен, овој десерт може да се чува на собна температура до 2 недели.
 
Повеќе инфо за овој рецепт може да најдете овде

Бакингамската палата има тајно место само за пчелитe

Омилен мед на англиската кралица е медот од нејзината градина Интервју со John Chapple главниот кралски пчелар

Берлинската катедрала е дом на невообичаени гости

Published by in 11. Environment · 23/4/2019 10:46:00
Tags: Берлин;Германија;пчели;катердрала

Урбаните пчели во борба против досадните чавки

Published by in 11. Environment · 17/4/2019 10:43:00
Tags: Токио;пчели;чавки;Гинза
Во Ранг со Петтата Авенија шопинг област во Њујорк, Гинза областа во Токио е една од водечките светски центри во градот, полна со стоковни куќи од висока класа и дизајнерски продавници.

Урбани пчели кај “Фантомот во операта”

Published by in 11. Environment · 11/4/2019 09:43:00
Tags: Париз;Опера;JeanPaucton;пчели;мед
На крововите на Операта Palais Garnier во Париз се наоѓаат невообичаени станари.

Пчеларот што го освои Монт Еверест

Published by in 03. Hiking · 9/4/2019 11:33:00
Tags: планинарење;Еверест;планинар;пчели

Benefits of eating honey everyday - Honey for gastrointestinal problems

Published by in 01. Health · 11/1/2019 11:08:00
Tags: ulcer;potassium;remedy;honey

Benefits of eating honey everyday - Honey for a cough

Published by in 01. Health · 11/1/2019 10:55:00
Tags: ginger;remedy;cold;cought;honey

Benefits of eating honey everyday - Honey for a good night's sleep

Published by in 01. Health · 11/1/2019 10:27:00
Tags: insomnia;sleep;serotonin;melanin;niacin;tryptophan;night;liver;brainfood;naturalremedy

5 Чаеви кои ќе ви помогнат по празниците

Медот е добар за состојби како надуеност и проблеми со варење.

Benefits of eating honey everyday - Honey for better memory

Published by in 01. Health · 3/1/2019 12:26:00
Tags: memory;brain;calcium;polyphenol;antioxidant;honey;dementia;reutershealth;
Honey is good for brain, because it helps enhancing focus, brain function and sharpens memory.

Варено вино со мед

Published by in 06. Cooking Ideas · 28/12/2018 09:25:00
Tags: мед;прослава;вареновино;цимет
Медот на вареното вино му дава дополнителна арома.
Older posts
Back to content | Back to main menu