лето - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Watermelon Agua Fresca (mk)

Published by Macedonian Honey in 07. Cocktails & smoothies · 7/7/2015 12:16:00
Tags: коктелилубеницалето


Овој коктел е познат во Мексико, Централна Америка, Карибите и САД.
Идеален е за летните горештини.
Watermelon Aqua Fresca се прави бистар така што водата постепено се меша со лубеницата. Може да се проба и со други вкусови како што се јагода, манго, диња и медлика.

Состојки:
-  2,5 до 3,5 кг лубеница исечена на мали парчиња исчистена од семки
-  2 чаши вода
-  1 голема лажица сок од лимета
-  1 HONEYSTICK (голема лажица мед)
-  Лед
 
Подготовка:
Во блендер се става половина од парчињата лубеница и 1 чаша вода и се микса додена не се добие изедначена смеса. Потоа смесата се цеди и се става во поголем бокал. Се повторува процесот со останата лубеница и водата. Во бокалот се става сокот од лимета и мед и се надополнува со лед. Може да се додаде малку нане и парчиња лимета. 

6 порции, 160 калории по порцијаСо медената диета бидете подготвени за летната сезона

Published by in 01. Health · 8/6/2015 12:21:00
Tags: диеталетомедdietfithealthy
Дали знаете дека конзумирањето на 1-2 лажички мед30 min пред легнување помага во топењето на мастите додека спиете?
Back to content | Back to main menu