Медени колачи со јаболка, ореви и суво грозје - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Медени колачи со јаболка, ореви и суво грозје
Потребно е:
  • 75g интегрално брашно
  • 75g овес
  • ½ лажичка прашок за пециво
  • ½ лажичка цимет
  • 1 рендано јаболко,
  • 50g сецкани ореви
  • 6 HONEYSTICK
  • 60ml сончогледово масло
  • Рендана кора oд ½ портокал

Подготовка:
Рерната се загрева на 180c. Се мешаат брашното, овесот, прашокот за пециво и циметот. Се додава ренданото јаболко и сецканите оревии повторно се промешува. Во посебен сад се меша медот, маслото и кората од портокал. Потоа сувите и влажните состојки се мешаат.
Од смесата со голема лажица на хартија за печење се ставаат 12-15 парчиња. Колачите се печат десет минути.No comments

Back to content | Back to main menu