Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

5 Чаеви кои ќе ви помогнат по празниците


Пиењето и печената храна за празниците може да ве остави дехидрирани и да предизвика стомачни болки. За да ја намaлите подуеноста и  проблемите со варење предлагаме неколку топли напитоци:
 
1. Лимон во млака вода, засладена со мед – го алкализира вашето тело и го намалува апетитот. Лимонот помага во одржување на pH рамнотежа на телото. Овој чај помага во губење на тежината, бидејќи го забрзува варењето и метаболизмот.
 
2. Чајот од анасон е истотака одличен избор, бидејќи ги ублажува дигестивните проблеми како што се варење, надуеност, надуеност, запек, гастроинтестинален гас . Оваа убава билка го стимулира варењето и го смирува дигестивниот тракт и го спречува создавањето на гасови. 
 
3. Чај од хибискус - не само што има прекрасна боја, туку хибискусот содржи флавоноиди кои влијаат на хормонот наречен алдостерон, кој го регулира балансот меѓу водата и електролитите. Вашиот стомак побрзо ќе се ослободи од сите несакани флуиди ако се напиете чај од хибискус.
 
4. Чај од камилица -  Најдобро е овој чај да се пие ноќе, бидејќи ќе ви помогне да заспиете. Но, тоj е исто така природен лек за смирување на вознемиреноста, подуеност на стомакот. Камилицата, природно, има анти-воспалителни и анти-спазматични својства.
 
5. Чај од ѓумбир - Оваа моќна билка ги релаксира вашите интестинални мускули и го намалува воспалението. Овој чај е токму она што Ви треба, за да се ослободите од гасови и надуеност. Ставете неколку тенки парчиња свеж ѓумбир во чаша врела вода, покријте го и оставете го околу 10 минути.
  
Засладете со мед, бидејќи има антисептични и антибактериски својства. Иако не е пробиотик, медот може да се користи како пробиотик, што значи дека е добра храна за добрите бактерии да напредуваат во вашиот систем. Медот исто така ги неутрализира гасовите во стомакот.
 Benefits of eating honey everyday - Honey for better memory

Published by in 01. Health · 3/1/2019 12:26:00
Tags: memory;brain;calcium;polyphenol;antioxidant;honey;dementia;reutershealth;
Honey is good for brain, because it helps enhancing focus, brain function and sharpens memory.

Варено вино со мед

Published by in 06. Cooking Ideas · 28/12/2018 09:25:00
Tags: мед;прослава;вареновино;цимет
Медот на вареното вино му дава дополнителна арома.

Медени колачиња за Дедо Мраз

Published by in 06. Cooking Ideas · 26/12/2018 11:09:00
Tags: мед;НоваГодина;празници;колачи
Овие медени колачи може да ги правите заедно со Вашите најмили.

Медена баклава

Published by in 06. Cooking Ideas · 24/12/2018 12:30:00
Tags: медбаклаваоревилешницирецептшербет
Се смета дека сегашната форма на баклава низ светот била усовршена во кујните на Топкапи палатата во денешен ден Истанбул (тогаш Константинопол) околу XV век

Honey hunting

Published by in 11. Environment · 12/12/2018 14:12:00
Tags: Хималаи;опоенмед;ApisDorsataLaboriosa
Во лов на мед

The Macedonian startup Macedonian Honey has been recognized as the best startup in Europe in the Climate category

Published by in 11. Environment · 20/11/2018 09:54:00
Tags: SES18;StartupEuropeSummit;climate;pressrelease;

Прашања и одговори

Што може секојдневното јадење мед да направи за Вашето тело?

Published by in 01. Health · 29/10/2018 11:32:00
Tags: меморија;калциум;пиноцембрин;тестови
Мед за подобра меморија

Што може секојдневното јадење мед да направи за Вашето тело?

Published by in 01. Health · 26/10/2018 09:15:00
Tags: несоница;мед;инсулин;триптофан;среќа
Мед за добар сон

Што може секојдневното јадење мед да направи за Вашето тело?

Published by in 01. Health · 25/10/2018 10:23:00
Tags: гастритис;чир;калиум;мед;етанол
Мед за гастроинтестинални проблеми

Што може секојдневното јадење мед да направи за Вашето тело?

Published by in 01. Health · 24/10/2018 12:31:00
Tags: кашлица;инфекции;грло;чај;мед
Мед за кашлица
Newer posts | Older posts
Back to content | Back to main menu