мед; - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

5 Чаеви кои ќе ви помогнат по празниците


Пиењето и печената храна за празниците може да ве остави дехидрирани и да предизвика стомачни болки. За да ја намaлите подуеноста и  проблемите со варење предлагаме неколку топли напитоци:
 
1. Лимон во млака вода, засладена со мед – го алкализира вашето тело и го намалува апетитот. Лимонот помага во одржување на pH рамнотежа на телото. Овој чај помага во губење на тежината, бидејќи го забрзува варењето и метаболизмот.
 
2. Чајот од анасон е истотака одличен избор, бидејќи ги ублажува дигестивните проблеми како што се варење, надуеност, надуеност, запек, гастроинтестинален гас . Оваа убава билка го стимулира варењето и го смирува дигестивниот тракт и го спречува создавањето на гасови. 
 
3. Чај од хибискус - не само што има прекрасна боја, туку хибискусот содржи флавоноиди кои влијаат на хормонот наречен алдостерон, кој го регулира балансот меѓу водата и електролитите. Вашиот стомак побрзо ќе се ослободи од сите несакани флуиди ако се напиете чај од хибискус.
 
4. Чај од камилица -  Најдобро е овој чај да се пие ноќе, бидејќи ќе ви помогне да заспиете. Но, тоj е исто така природен лек за смирување на вознемиреноста, подуеност на стомакот. Камилицата, природно, има анти-воспалителни и анти-спазматични својства.
 
5. Чај од ѓумбир - Оваа моќна билка ги релаксира вашите интестинални мускули и го намалува воспалението. Овој чај е токму она што Ви треба, за да се ослободите од гасови и надуеност. Ставете неколку тенки парчиња свеж ѓумбир во чаша врела вода, покријте го и оставете го околу 10 минути.
  
Засладете со мед, бидејќи има антисептични и антибактериски својства. Иако не е пробиотик, медот може да се користи како пробиотик, што значи дека е добра храна за добрите бактерии да напредуваат во вашиот систем. Медот исто така ги неутрализира гасовите во стомакот.
 Варено вино со мед

Published by in 06. Cooking Ideas · 28/12/2018 09:25:00
Tags: мед;прослава;вареновино;цимет
Медот на вареното вино му дава дополнителна арома.

Медени колачиња за Дедо Мраз

Published by in 06. Cooking Ideas · 26/12/2018 11:09:00
Tags: мед;НоваГодина;празници;колачи
Овие медени колачи може да ги правите заедно со Вашите најмили.

Honey hunting

Published by in 11. Environment · 12/12/2018 14:12:00
Tags: Хималаи;опоенмед;ApisDorsataLaboriosa
Во лов на мед

Што може секојдневното јадење мед да направи за Вашето тело?

Published by in 01. Health · 26/10/2018 09:15:00
Tags: несоница;мед;инсулин;триптофан;среќа
Мед за добар сон

Што може секојдневното јадење мед да направи за Вашето тело?

Published by in 01. Health · 25/10/2018 10:23:00
Tags: гастритис;чир;калиум;мед;етанол
Мед за гастроинтестинални проблеми

Науката вели возењето велосипед Ве прави посреќни

Доброто расположение на вашето работно место понеделнички, додека сите други се чувствуваат мрзоволно, според најновите истражувања би можело да е поврзано со возењето велосипед до работа.

Да се биде во близина на вода е добро за вашиот мозок

Медот ќе го направи секого среќен. Кемпферол и кверцетин се присутни во медот, го подобруваат здравјето на мозокот, и влијааат на намалување на воспалението во мозокот.

Три причини да подарите мед

Мед и лимон за болно грло и кашлица

Published by in 01. Health · 17/10/2016 15:49:00
Tags: мед;лек;кашлица;грло;лимон;цимет;сувогрло;домашенлек

Ракчиња во мед и сусам

Вкусно 15 мин јадење од Сингапур

Водич за природа: каснувања од инсекти

Спречување на каснувања од инсекти и како да се справите со чешањето и отоците
Back to content | Back to main menu