01. Health - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Со храна против стареењеЖените секогаш тежнеат кон младолика, затегната и мазна кожа. Многу од нив се решаваат за инстант решенија како ботокс или затегнување на лице , при што го губат природниот шарм.
Но се е поголем бројот на оние кои бираат природни решенија како јога, вежбање, медитација и конзумација на здрава и природна храна.
Стареењето е резултат на делување на слободните радикали односно на оксидациски стрес. Колку е поголем оксидацискиот стрес, поголема е веројатноста организмот да заболи од некои дегенеративни болести.
Здравата храна го намалува оксидацискиот стрес, и затоа е најдобар сојузник во бробата против стареењето. Изобилува со антиоксиданси, минерали, витамини и антиинфламаторни супстанци кои го подмладуваат организмот – одвнатре.

Следниве продукти конзумирајте ги почесто за да го забавите процесот на стареење:
1. Јаткасти плодови - благодарение на здравите мононезаситени и полинезаситени масти, јаткастите плодови помагаат да го одржите вашето срце здраво и да ве заштити од рак и хронични заболувања, како што е дијабетес. Секој ден јадете најмалку половина шака бадеми, орев, лешник и бразилски ореви, леблебија или индиски ореви.
2. Спанаќ - Овој зеленчук содржи силни фитонутриенти и антиоксиданти кои ја штитат кожата од сонцето. Спанаќот содржи бета-каротен и лутеин, кои ја подобруваат еластичноста на кожата.
3. Брокула - е меѓу најздравите видови зеленчук што постојат на Земјата. Изобилува со витамин Ц, кој благодарение на синтезата на колаген го забавува формирањето на брчки и ја прави кожата цврста и затегната. Таа содржи здрави протеини, калциум, кој гради силни коски, витамини А и К, влакна, лигнани, кои штитат од рак и срцеви заболувања, фитоестроген, кој помага во зачувување на функциите на мозокот и сулфорафан, кој му помага на телото да се ослободи од токсините. Со конзумирање на брокула, дефинитивно ќе го успорите оштетувањето на органите и ткивата кои се создадени со дејството на слободните радикали, а истовремено ќе го спречите појавувањето на сува кожа, што придонесува за постар изглед.
4. Смоква - веќе долго време се сметаат за плод на младоста и виталноста, а тоа не е без причина. Ова медитеранско овошје, всушност, изобилува со здрави флавоноиди и полифеноли. Тие содржат диетални влакна од пектин и други хранливи материи кои помагаат во варењето и елиминацијата на отпадните материи од телото. Благодарение на силните антиоксидантни својства, смокви го спречуваат влошувањето на клетката, што во голема мера придонесува за младешкиот изглед. Јадете го ова овошје во свежа или суво форма, особено за време на нивната сезона (доцна лето), со цел да се постигне подмладување ефект. Пробајте го овој 10 мин. природен и здрав десерт кој сите ќе ги воодушеви.
4. Мед – природниот чист мед има антисептични и антиоксидантни својства. Ја навлажнува кожата, што е корисно за намалување на сувоста на кожата. Го намалува црвенилото и се бори против воспалението кое е поврзано со иритации на кожата. Делува како природен чистач за да ја измие нечистотијата и да ја одржува кожата чиста без да ја исуши. Неговите природни полисахариди (шеќери) содржат ензими кои ја зголемуваат функцијата на клетките на кожата. Помага во промената на кожата со отстранување на мртвите клетки на кожата и промовирање на нов раст на клетките. Се бори против специфични видови на бактерии кои водат кон акни и мозолчиња. Античките Римјани ја знаеле тајната на медот и ја искористиле за да имаат помлада кожа.

Направете сами едноставна и ефикасна маска против стареење:
Измешајте 2 Honeysticks со една четвртина од зрело авокадо, 1 лажичка сув овес и 2 лажички сок од лимон. Нанесувајте ја неколку пати неделно за да ги видите резултатите за околу еден месец.
10 причини да го оставите шеќерот

10 Reasons to Quit Sugar

Published by in 01. Health · 25/10/2016 12:31:00
Tags: sugar;honey;glucose;fructose;healthy;calories;infographic
Refined sugar is the single worst ingredient in the modern diet.

Honey and Lemon for Cold and Cough

Published by in 01. Health · 17/10/2016 16:15:00
Tags: honey;warmwater;lemon;cold;cough;

Мед и лимон за болно грло и кашлица

Published by in 01. Health · 17/10/2016 15:49:00
Tags: мед;лек;кашлица;грло;лимон;цимет;сувогрло;домашенлек

Зошто треба јадете мед кога сте нерасположени?

Предности на медот за вашето ментално здравје

Why You Should Eat Honey When You Feel Blue

Published by in 01. Health · 10/10/2016 12:39:00
Tags: fatiguetirednesslowenergysleeplessnesskaempferolquercetinbrainmood
Benefits of Honey for Your Mental Health

Why Honey is Important in Children Nutrition?

Published by Macedonian Honey in 01. Health · 13/10/2015 09:41:00
Tags: nutritionchildrenvitaminshealth

Зошто медот е важен фактор во детската исхрана?

Published by Macedonian Honey in 01. Health · 13/10/2015 09:30:00
Tags: децаисхранаапетитвитаминиминералиразвој

Еве што се случува кога ќе почнете да пиете вода со мед секој ден

Published by Macedonian Honey in 01. Health · 21/9/2015 14:30:00
Tags: надуеностсрцесјајнакожагрлодетоксшеќернапитоквода

Со медената диета бидете подготвени за летната сезона

Published by in 01. Health · 8/6/2015 12:21:00
Tags: диеталетомедdietfithealthy
Дали знаете дека конзумирањето на 1-2 лажички мед30 min пред легнување помага во топењето на мастите додека спиете?

Сезона на алергии и ефикасноста на медот

Published by Elena Fidanoska in 01. Health · 12/5/2015 10:21:00
Tags: медалергијакивањелек
Back to content | Back to main menu