темно; - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Домашно црно чоколадо со мед

Published by Macedonian Honey in 06. Cooking Ideas · 29/11/2022 11:46:00
Tags: чоколадо;мед;темно;путер;домашно;рецепт

Ова е рецепт за темно, многу богато чоколадо. Секогаш можете да го прилагодите количеството мед за да одговара на вашиот вкус. Половина од овој рецепт ќе ги задоволи најтврдокорните желби за чоколадо.

Состојки:
• 2 лажици путер (или друга маст)
• 1 HONEYSTICK (2 лажички мед)
• 6 лажици какао во прав

Подготовка:
1. Постепено растопете го путерот. Додадете го медот и измешајте. Додадете го какаото во прав и мешајте додека убаво не се соедини.
2. Во овој момент треба да имате густа смеса. Оставете да се излади и јадете со лажица или ставете го во фрижидер за да се стегне во чоколаден калап што сакате да го користите.Back to content | Back to main menu