тегоби; - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Чај од нане за повеќе енергија наутро


По потекло од Европа, чајот од пеперминт и вкус на ментол го прават овој чај еден од најпопуларните чаеви.

Чаевите без кофеин ќе ви помогнат да се енергизирате, да го намалите стресот, да ја зголемите будноста и да го подобрите расположението и меморијата. Во комбинација со мед, здрави навики во исхраната, редовно квалитетно спиење и вежбање, тие можат да го подобрат квалитетот на животот. Чајот од нане е врвен избор за моментално освежување. 
Истражувањата покажуваат дека чајот од нане може да ја зголеми будноста, што го прави одличен избор за утринска алтернатива на кофеинираните пијалоци.

Бидете подготвени за утринските состаноци
Кога станува збор за намалување на стресот и вознемиреноста, чајот од нане е еден од најдобрите сојузници. Ментолот присутен во билката е познат како мускулен релаксатор и е антиспазмодичен по природа, помагајќи ви да се опуштите среде постојан ментален стрес.
Повеќето освежувачи на уста имаат пеперминт во него. Активното масло познато како ментол присутно во чајот промовира свеж здив. Неговите антибактериски својства помагаат да се избегне лошиот здив.

Благодарение на ментолот присутен во нането, помага во смирување на желудникот и олеснување на процесот на варење.

Нането може да помогне во лекувањето на првут. За најдобри резултати, измијте ја косата со чај од нане и оставете да отстои 5 до 10 минути пред да се исплакне.

Свежите лисја од пеперминт треба да се берат наутро кога лисјата се уште свежи за максимални здравствени придобивки. Лисјата треба да се исушат целосно и потоа чувајте ги на суво и темно место.

Засладете со мед кој има антисептични и антибактериски својства.
Back to content | Back to main menu