рецепт - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Домашно црно чоколадо со мед

Published by Macedonian Honey in 06. Cooking Ideas · 29/11/2022 11:46:00
Tags: чоколадо;мед;темно;путер;домашно;рецепт

Ова е рецепт за темно, многу богато чоколадо. Секогаш можете да го прилагодите количеството мед за да одговара на вашиот вкус. Половина од овој рецепт ќе ги задоволи најтврдокорните желби за чоколадо.

Состојки:
• 2 лажици путер (или друга маст)
• 1 HONEYSTICK (2 лажички мед)
• 6 лажици какао во прав

Подготовка:
1. Постепено растопете го путерот. Додадете го медот и измешајте. Додадете го какаото во прав и мешајте додека убаво не се соедини.
2. Во овој момент треба да имате густа смеса. Оставете да се излади и јадете со лажица или ставете го во фрижидер за да се стегне во чоколаден калап што сакате да го користите.Десерт со рабарбара и јагоди

Published by in 06. Cooking Ideas · 21/5/2019 10:17:00
Tags: рабарбара;десерт;јагоди;мед;рецепт

Медена баклава

Published by in 06. Cooking Ideas · 24/12/2018 12:30:00
Tags: медбаклаваоревилешницирецептшербет
Се смета дека сегашната форма на баклава низ светот била усовршена во кујните на Топкапи палатата во денешен ден Истанбул (тогаш Константинопол) околу XV век

Пилешко на кинески начин

Back to content | Back to main menu