мед; - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Овошна вода со калинкa и нанеКалинките постојат повеќе од 4.000 години. Збор калинка датира од околу 750 н.е. и потекнува од латинскиот „Punicum malum“ што значи „феникиско јаболко“. Секоја калинка е составена од точно 840 семки кои се наредени околу јадрото во слој што личи на саќе. Внатрешните мембрани и кората генерално не се јадат заради висока содржина на танинска киселина, но тие се корисни за миење на лицето.

Калинките се многу богати со антиоксиданти, а исто така се богати со витамини А, Ц и Е и фолна киселина. Особено се корисни за жените во менопауза, бидејќи помага да се ослободите од депресивно расположение, како и го намалува ризикот од остеопороза, карцином на дојка и срцеви заболувања. 
Калинката може да се чува еден месец на ладно и суво место или во фрижидер до два месеца.
Да се ​​направи оваа овошна (инфузирана) вода од калинка е ултра-едноставно. Има само четири состојки и делува освежувачки особено по голем оброк.

СОСТОЈКИ
  • 4 ливчиња свежо нане
  • 1 чаша семки од калинка 200 гр
  • 1 Honeystick
  • 4 чаши вода ~1литар

Упатствo
Додадете малку свежо нане во толчник. Нежно притиснете ги ливчињата со крајот на дрвената лажица за да ослободите дел од миризливата течност. Потоа во поголем сад ставете ги семките од калинка ,нане, мед и вода. Ставете во фрижидер 4-6 часа за да се измешаат вкусовите.Овошен коктел за најмалите

Освежителен и без шеќер, ќе ја врати потполно енергијата и ќе ја засити жедта.

Десерт со рабарбара и јагоди

Published by in 06. Cooking Ideas · 21/5/2019 10:17:00
Tags: рабарбара;десерт;јагоди;мед;рецепт

Мафини со мед и банана

Published by in 06. Cooking Ideas · 15/5/2019 08:52:00
Tags: мафини;банана;рецепт;мед;ужина

5 Чаеви кои ќе ви помогнат по празниците

Медот е добар за состојби како надуеност и проблеми со варење.

Варено вино со мед

Published by in 06. Cooking Ideas · 28/12/2018 09:25:00
Tags: мед;прослава;вареновино;цимет
Медот на вареното вино му дава дополнителна арома.

Медени колачиња за Дедо Мраз

Published by in 06. Cooking Ideas · 26/12/2018 11:09:00
Tags: мед;НоваГодина;празници;колачи
Овие медени колачи може да ги правите заедно со Вашите најмили.

Honey hunting

Published by in 11. Environment · 12/12/2018 14:12:00
Tags: Хималаи;опоенмед;ApisDorsataLaboriosa
Во лов на мед

Што може секојдневното јадење мед да направи за Вашето тело?

Published by in 01. Health · 26/10/2018 09:15:00
Tags: несоница;мед;инсулин;триптофан;среќа
Мед за добар сон

Што може секојдневното јадење мед да направи за Вашето тело?

Published by in 01. Health · 25/10/2018 10:23:00
Tags: гастритис;чир;калиум;мед;етанол
Мед за гастроинтестинални проблеми

Науката вели возењето велосипед Ве прави посреќни

Доброто расположение на вашето работно место понеделнички, додека сите други се чувствуваат мрзоволно, според најновите истражувања би можело да е поврзано со возењето велосипед до работа.

Да се биде во близина на вода е добро за вашиот мозок

Медот ќе го направи секого среќен. Кемпферол и кверцетин се присутни во медот, го подобруваат здравјето на мозокот, и влијааат на намалување на воспалението во мозокот.
Older posts
Back to content | Back to main menu