допамин; - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Чај од мајчина душица како чај за слабеење


Мајчина душица, ботанички позната како Thymus vulgaris, е повеќегодишна градинарска билка која се користела уште од античко време за лекови и кулинарски цели. Чај од мајчина душица, богат со минерали, корисни феноли и флавоноиди, е избор за здрав пијалок. 1 супена лажица сушени лисја од мајчина душица содржат 54% витамин К за еден ден, 2% витамин Ц, 2% витамин А, 17% железо, 5% калциум и 10% манган. 
Чај за губење на тежината, овaa лековита билка може да го потисне апетитот, но сепак да ја зајакне енергијата и да испорачува вредни хранливи материи, што доведува до помалку прејадување и грицкање помеѓу оброците. Соединенијата што се наоѓаат во овој чај исто така можат да го оптимизираат метаболизмот, што може да помогне во согорувањето на мастите и напорите за слабеење.

Чаша чај од мајчина душица содржи калциум, хром, железо, магнезиум, манган, калиум и селен. Исто така, содржи флавоноиди, витамини Б-комплекс, Ц и Д, танини и каротин меѓу другите компоненти.

Следниот пат кога ќе имате настинка или кашлица, пробајте чај од мајчина душица.
Според студија во Универзитетскиот медицински центар Мериленд, мајчината душица
може да помогне во лекување на бронхитис и олеснување на кашлицата и наведува дека мајчина душица е одобрена за оваа употреба од германската комисија Е, која ја оценува безбедноста и ефикасноста на хербалните препарати во Германија. Drugs.com се согласува, велејќи дека екстрактите од мајчина душица покажале релаксирачки и бронходилататорни ефекти.
Истражувачите од Универзитетот во Белград, Србија откриле дека водниот екстракт добиен од дива мајчина душичка го намалува крвниот притисок. 

Мајчинатa душица е позната по своите антибактериски својства и се користи како
состојка за борба против акните. Кога мајчината душица стои во алкохол со денови или недели, таа се претвора во раствор познат како тинктура. Истражувачите во
Британија ги тестирале ефектите од тинктури од мајчина душица врз акните. Во една студија направена за тинктура од мајчина душица, резултатите биле импресивни. Оваа природна подготовка се покажала подобра во борбата со акните,во споредба со анти-акни производите, во кои биле вклучени и бензоил пероксид.

Меѓу моќните соединенија во мајчината душица, откриено е дека карвакрол има позитивен ефект врз расположението. Ги зголемува нивото на допамин и серотонин - невротрансмитерите кои го регулираат целокупното расположение. Конзумирање на оваа билка редовно или во вид на есенцијалното масло во како дел од аромотерапија може да предизвика чувства на релаксација и благосостојба.

Мајчината душица помага при раст на косата преку подобрување на циркулацијата на крвта во скалпот. Нанесување на есенцијално масло од мајчина душичка или mешавина што содржи мајчина душица во него помага да се олесни дистрибуцијата на основните хранливи материи на скалпот, со што се поттикнува растот на косата. Мајчината душичка исто така спречува опаѓање на косата, а исто така е ефикасна во третманот на првут, поради нејзините антибактериски својства.

Засладете со мед кој има антисептични и антибактериски својства.
 



Back to content | Back to main menu