Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Овошен коктел за најмалите


Идеален е за прослави, со овој коктел децата можат да уживаат како и возрасните.
При подготовката на овој коктел може да Ви помогнат најмалите. Освежителен и без шеќер, ќе ја врати потполно енергијата и ќе ја засити жедта.

За овој овошен ладен пунч потребен е длабок овален сад, од кој децата ќе можат сами да се послужуваат.

За 8 чаши потребно е
  • 500 мл сок од портокал
  • 500 мл сок од јаболко
  • 4 кесички овошен чај
  • Цимет стапче
  • Малку каранфилче
  • 1 портокал
  • 1 јаболко
  • 1 лимон
  • Honeysticks
  • лед
 
Подготовка
Во тенџере ставаме 1  литар вода, ги додаваме циметот и  каранфилчето. Пред да зоврие водата ги додаваме  и кесичките чај. Oставаме 10 мин. да одстои. 
За тоа време ги лупиме јаболкото и портокалот и ги сечеме на коцки. Ги ставаме во големиот овален сад и ги преливаме со сок од лимон. 
Во тенџерето ги додаваме сокот од портокал, сокот од јаболко и  медот. Се убаво треба да се измеша. Вака подгтвениот пунч го претураме во овалниот сад. Додаваме  коцки лед по желба.
Десерт со рабарбара и јагоди

Published by in 06. Cooking Ideas · 21/5/2019 10:17:00
Tags: рабарбара;десерт;јагоди;мед;рецепт

Мафини со мед и банана

Published by in 06. Cooking Ideas · 15/5/2019 08:52:00
Tags: мафини;банана;рецепт;мед;ужина

Кео Mè xửng Виетнамски енергетски десерт со мед

Овој високо енергетски десерт ќе ви даде екстра енергија потребан за Вашите дневни активности.

Бакингамската палата има тајно место само за пчелитe

Омилен мед на англиската кралица е медот од нејзината градина Интервју со John Chapple главниот кралски пчелар

Берлинската катедрала е дом на невообичаени гости

Published by in 11. Environment · 23/4/2019 10:46:00
Tags: Берлин;Германија;пчели;катердрала

Урбаните пчели во борба против досадните чавки

Published by in 11. Environment · 17/4/2019 10:43:00
Tags: Токио;пчели;чавки;Гинза
Во Ранг со Петтата Авенија шопинг област во Њујорк, Гинза областа во Токио е една од водечките светски центри во градот, полна со стоковни куќи од висока класа и дизајнерски продавници.

Урбани пчели кај “Фантомот во операта”

Published by in 11. Environment · 11/4/2019 09:43:00
Tags: Париз;Опера;JeanPaucton;пчели;мед
На крововите на Операта Palais Garnier во Париз се наоѓаат невообичаени станари.

Пчеларот што го освои Монт Еверест

Published by in 03. Hiking · 9/4/2019 11:33:00
Tags: планинарење;Еверест;планинар;пчели

Benefits of eating honey everyday - Honey for gastrointestinal problems

Published by in 01. Health · 11/1/2019 11:08:00
Tags: ulcer;potassium;remedy;honey

Benefits of eating honey everyday - Honey for a cough

Published by in 01. Health · 11/1/2019 10:55:00
Tags: ginger;remedy;cold;cought;honey

Benefits of eating honey everyday - Honey for a good night's sleep

Published by in 01. Health · 11/1/2019 10:27:00
Tags: insomnia;sleep;serotonin;melanin;niacin;tryptophan;night;liver;brainfood;naturalremedy
Newer posts | Older posts
Back to content | Back to main menu