Мафини со мед и банана - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Мафини со мед и банана

Published by in 06. Cooking Ideas · 15/5/2019 08:52:00
Tags: мафини;банана;рецепт;мед;ужина

Овој вкусен и едноставен рецепт е за 10-12 мафини. Идеален за доручек или ужина.

Потребно е:
  • 3 многу зрели банани 
  • 10 Honeystick или 1/3 чаша мед 
  • 1/4 чаша масло 
  • 1 големо јајце 
  • 1 лажичка ванила 
  • 1 1/2 чаши брашно 
  • 1 лажичка сода бикарбона 
  • 1/4 лажичка сол

Подготовка
Загрејте ја рерната на 180C. 
Во голем сад, здробете ги бананите и измешајте ги со медот, маслото, јајцето и ванилата. Додадете ги брашното, сода бикарбоната и солта.
Поделете го тестото во калап за мафини, полнејќи ги речиси целосно, и печете 20 минути, или додека не добијат златна боја.
No comments

Back to content | Back to main menu