06. Cooking Ideas - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Десерт со рабарбара и јагоди

Published by in 06. Cooking Ideas · 21/5/2019 10:17:00
Tags: рабарбара;десерт;јагоди;мед;рецепт

Рабарбарата содржи во себе многу влакна и витамин Ц.  А порција од осум јагоди содржи повеќе витамин Ц, од портокалот и е преполна со корисни антиоксиданси и хранливи материи, вклучувајќи калиум, фолна киселина и влакна.

Потребно е
За филот
 • 4 чаши сецкани јагоди
 • 2 чаши рабарбара (200 гр)
 • 2 лажици сок од портокал
 • 2 Honeysticks
 • 2 лажици скроб
 • ½ лажичка ванила

За тестото
 • ¾  чаша овесни снегулки
 • 3/4 чаши брашно
 • 3 лажици путер
 • 3 Honeysticks
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • Малку сол
 
Подготовка
Загрејте ја рерната на 180C.
Измешајте ги сите состојки за филот во тава за печење 20x20cm.
Рачно направете тесто во вид на трошки од снегулките , брашното, путерот, медот, циметот и ванилата. Доколку е суво, може да додадете уште малку путер.  Наредете врз филот и ставете да се пече 40-45 минути или додека не добие златна боја и не зоврие филот.
Оставете да се олади и сервирајте.
Мафини со мед и банана

Published by in 06. Cooking Ideas · 15/5/2019 08:52:00
Tags: мафини;банана;рецепт;мед;ужина

Кео Mè xửng Виетнамски енергетски десерт со мед

Овој високо енергетски десерт ќе ви даде екстра енергија потребан за Вашите дневни активности.

Варено вино со мед

Published by in 06. Cooking Ideas · 28/12/2018 09:25:00
Tags: мед;прослава;вареновино;цимет
Медот на вареното вино му дава дополнителна арома.

Медени колачиња за Дедо Мраз

Published by in 06. Cooking Ideas · 26/12/2018 11:09:00
Tags: мед;НоваГодина;празници;колачи
Овие медени колачи може да ги правите заедно со Вашите најмили.

Медена баклава

Published by in 06. Cooking Ideas · 24/12/2018 12:30:00
Tags: медбаклаваоревилешницирецептшербет
Се смета дека сегашната форма на баклава низ светот била усовршена во кујните на Топкапи палатата во денешен ден Истанбул (тогаш Константинопол) околу XV век

Bak Kwa a must have snack for Chinese New Year

Published by in 06. Cooking Ideas · 15/2/2018 10:33:00
Tags: chinesenewyear;bakkwa;honey;festive;chinese;recipe;snack;肉干
Bak Kwa is the word for dried meat. Not only it’s soft and juicy, it has this sweet and savory flavor. Also the homemade Bak Kwa is a lot healthier than the commercial version because there is no preservatives and less sodium is used.

Honey Sesame Shrimp

Published by in 06. Cooking Ideas · 30/9/2016 11:52:00
Tags: Singapore;tasty;shrimp;honey;sesame;easy;broccoli
A Delicious 15-min Singaporean Dish

Ракчиња во мед и сусам

Вкусно 15 мин јадење од Сингапур

Australian Honey Joys

Published by in 06. Cooking Ideas · 25/7/2016 13:26:00
Tags: honeychildrenpartyeasycornflakespopular

Австралиски Honey Joys

Published by in 06. Cooking Ideas · 25/7/2016 13:19:00
Tags: житаркиздравовкуснодецазабавамед

Едноставна летна салата од диња, мед и ф'стаци

Оваа сезонска салата е супер-лесна и брзо се подготвува.
Older posts
Back to content | Back to main menu